wtorek, 29 grudnia 2009

kwas buraczany na barszcz nie tylko wigilijny

kwas buraczany na barszcz nie tylko wigilijny

Trochę się spóźniłam z zamieszczeniem tego postu przed Świętami, bo konsumpcja nastąpiła dopiero w Wigilię, ale na Sylwestra i przyszły rok będzie jak znalazł :) Może się jeszcze ktoś do niego dokopie ;)

Kiedyś życie było prostsze, ino miejsca mieli chyba więcej, albo gratów zbędnych mniej, bo mieściły się te wszystkie dzieże, garnce, butle, snopki, wiązki, tary i co tam jeszcze. Kiedyś barszcz robiło się w 1/4 z kwasu buraczanego, nikt nie "śnił" o kwasku cytrynowym, a kiszonkami nasza część Europy słynie. Mam małego, prywatnego bzika na temat dochodzenia do źródeł polskich potraw, więc skusiłam się na ukiszenie własnego barszczu. Nie tylko wyszedł, to jeszcze się sprawdził i poszedł do dobrych domów. W przyszłym roku będzie jednym ze składników paczek przedświątecznych dla przyjaciół, tylko muszę się postarać o jakieś gustowne naklejki. Skoro są winnice rodzinne, to może "kiszarnia rodzinna" też ma prawo bytu? ;)

kwas buraczany na barszcz nie tylko wigilijny Kwas buraczany na barszcz

5 sporych buraków
3 ząbki czosnku
2 listki laurowe
5 ziarenek ziela angielskiego
2-3 łyżki zakwasu chlebowego ew. piętka chleba razowego
1 łyż. miodu/cukru

Buraki wyszorować szczoteczką, chyba nie muszę mówić, że najlepiej zajmować się nimi w rękawiczkach i fartuszku?

Do wyparzonego garnka lub dużego słoja wkroić buraki, dodać zmiażdżone ząbki czosnku, pokruszone liście laurowe i ziele angielskie, miód/cukier oraz zakwas, ew. piętkę chleba razowego w zastępstwie zakwasu. Dlaczego piętkę? Bo łatwiej ją potem wyjąć niż rozlatującą się kromkę rozmokniętego chleba :)

Całość zalać wodą, tak żeby przykryła całość. Jestem szczęśliwą posiadaczką 5 l garnka do kiszenia z wodną "uszczelką", więc nie musiałam się bawić z gazą i wiązaniem. Wyznaję też pogardzaną przez większość teorię niemieszania swoich zakwasów, czy to na żurki, czy właśnie barszcz - jak do tej pory żaden zakwas nie miał mi tego za złe. Jeśli komuś zależy, to proszę bardzo, można mieszać 2-3 razy dziennie, taka jestem ugodowa ;)

Mój kwas postał sobie w spokoju, w pokoju 5 dni i tyle mu wystarczyło, ale przecież to wszystko zależy. Od temperatury pomieszczenia, zakwasu chlebowego/piętki chleba razowego i takich tam. Proponuję po 5 dniach powąchać kwas - jeśli pachnie przyjemnie, a do tego nie bąbelkuje jak oranżada, to trzeba go wymieszać, odcedzić i zlać do butelek. W chłodzie przechowywać aż będzie potrzebny, dokładnie tak jak kwas na żurek.

Wyczytałam w jakiejś starej książce, że to co po odcedzeniu zostało, buraki z resztą, można zalać ponownie wodą i nastawić kwas drugi raz. Tak zrobiłam i w niczym nie ustępował po paru dniach temu z pierwszego rzutu.

Sam wigilijny barszcz ugotowałam jak zwykle, tylko w ramach zakwaszenia właśnie dodałam kwas buraczany, do smaku, tak mniej więcej 1/4 objętości końcowego barszczu, czyli 1/3 tego co przed zakwaszeniem? Dobrze mówię?

Moja rodzina była zachwycona, różnica subtelna, ale wyczuwalna :)

Kuchnia Świąteczna i Noworoczna 01.XII.2009 - 05.I.2010

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

taki barszczyk z buraczanym kwasem smakuje wybornie! ja czasami nawet w ciągu roku kiszę barszcz
Śliczne zdjęcia
Beata z bardz-lubie-gotowac.pl

kabamaiga pisze...

Wstud sie przyznać, ale nigdynie słyszałam o zakwasie na barszcz. Ale brzmi cudnie. Buraki rozumiem taki surowe.
Piekne zdjęcia

Muscat pisze...

Dobrze gada! Polać jej! Barszczu najlepiej :)
Podziwiam każdego, komu się kwas w domu chce robić, ale bez kwasu nie ma barszczu, więc jak nie da się kupić (np. "u baby"), to mus samemu zrobić.
Aj! Jak mi się barszczu zachciało, a ten świąteczny już wychlany :)

Robert Gutowski "Gutek" pisze...

Czy mogę "subskrybować" taki kwas?

Olasz77 pisze...

żurek kiszę już regularnie, idzie do ludzi, zytni i sa zamowienia na wiecej, wiec chyba nic mu nie brakuje. Barszcz kisic bede tez sama, od teraz, bo przynajmniej wiem co w nim siedzi, a i koszt, buraki same, tez kusi. No i satysfakcja gwarantowana :)
Kabamaiga - surowe, surowe :)
Muscat - przeciez to tylko do gara sie wrzuca, ustawia przypomnienie w komputerze, tak na wszelki wypadek i gotowe :)
Gutku - oczywiscie :)
Wszystkiego najlepszego na nowy rok kochani!

An-na pisze...

No właśnie, o tę subtelną różnicę smaku chodzi... Zakiszę sobie, bo na tę Wigilię nie zdążyłam. No i miejsca w kuchni zaczyna BRAKOWAĆ ;)

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin